InstaGRAm czyli wiesz w co grasz? REGULAMIN cz.1


Jeśli jesteś jednym z ponad miliarda użytkowników Instagrama na świecie to z pewnością zauważyłeś, że zmiany jakie nastąpiły na tej społecznościowej platformie na przestrzeni lat są wręcz radykalne. 


Drastyczny spadek zasięgów, niższy przyrost obserwujących oraz coraz słabszy ER to tylko te najbardziej zauważalne. Jednak czy klikając "akceptuję regulamin społeczności Instagram" wiesz na co się godzisz? 


Po ostatnich moich osobistych przygodach z tą platformą postanowiłam przyjrzeć się bliżej i wnikliwiej zasadom na niej ustalonych. Wątpliwości i tzw. "bełkot prawniczy" skonsultowałam z Kancelaria Adwokacka, a Adwokat Maciej Surowiec, stojący na czele swojego zespołu ekspertów, wyjaśnił mi zawiłość niektórych zapisów oraz ich prawne zastosowanie w praktyce. I co bardzo ważne, czy możemy walczyć o swoje prawa w przypadku utraty konta.


"Algorytm" hasło grozy dla wszystkich, którzy bawią się social media. Nieprzewidywalny, zmienny, chytry i zabójczo inteligenty. To nic innego jak sztuczna inteligencja, która nas śledzi, obserwuje i analizuje wszystkie nasze ruchy. To algorytm skasował setki tysięcy kont typu "fake", a jeszcze więcej zablokował z uwagi na fakt korzystania z form wsparcia promocji konta, które uważa za niezgodne ze swoim regulaminem. Co jeszcze Instagram uważa, za naruszenie swoich zasad:

  • nagość - wydawać by się mogło, że Insta jest nią zalany, publikowanie zdjęć pośladków, kobiecych sutków, genitaliów, zbliżeń cielesnych i nagich dzieci jest całkowicie zabronione;
  • follow, like i komentarze - absolutnie zabronione jest korzystanie z ofert firm zewnętrznych, które oferują sprzedaż takich właśnie reakcji. Nielegalne jest również linkowanie zewnętrzne naszych postów do tzw. "grup wsparcia" w celu uzyskania "sztucznych" aktywności;
  • alkohol, używki i hazard - ciekawostką jest, że promocja dwóch pierwszych jest całkowicie zabroniona, to hazard można promować za zgodą Instagrama;
  • wysyłanie ofert handlowych - własnej marki, firmy czy sklepu poprzez wiadomości prywatne tzw. DM jest łamaniem regulaminu społeczności ale również obowiązującego prawa, które jasno mówi, że nie wolno nam wysyłać do nikogo ofert handlowych bez uprzednio uzyskanej zgody;
  • reklamy - zamieszczenie płatnych reklam w postaci postów czy instastories bez oznaczenia, że jest to płatna/barterowa forma współpracy;
  • terroryzm, pornografia i nawoływanie do przemocy - jest zapisem jasnym i  oczywistym
  • 13 lat - to minimalny wiek jaki musi osiągnąć użytkownik aby założyć sobie konto;
  • sprzedaż konta - nie można przenieść praw stworzonego już konta na osoby trzecie;
  • konto z nazwą domeny - jeżeli ustaliliście sobie nazwę konta zgodną z waszym adresem internetowym z końcówką .pl, .com. com.pl czy inne naruszacie regulamin i tym samym możecie być zmuszonym do zmiany jego nazwy;
  • nowe konto - jeżeli zostaliśmy przez Facebook'a już "ukarani" zamknięciem konta z powodu łamania zasad i regulaminu, otwierając nowe, również łamiemy regulamin i możemy je szybko stracić.

Jednym słowem sprostanie wszystkim wytycznym okazuje się być dla wielu użytkowników Instagrama w praktyce niemożliwe. Bardzo wielu. Dlatego spośród nich co jakiś czas Instagram według swojego "widzimisię" usuwa bądź blokuje te konta, które uważa za działające sprzecznie z jego zasadami.


O ile prowadzimy konto dla zabawy bez podtekstu zarobkowo - wizerunkowego, to strata nie jest wielka. Jednak profile firmowe budowane przez lata, o dużych zasięgach, które generują całkiem spore przychody z product placement'u, to zupełnie inna sprawa. Z dnia na dzień tracimy wizerunek i pieniądze.


Czy jeżeli nie uda nam się takiego konta odzyskać w drodze komunikacji z pomocą administratora tzn. Facebookiem i jeżeli jesteśmy w 100% przekonani, że wszystkie nasze działania były zgodne z zaakceptowanym regulaminem i zasadami społeczności Instagram, czy możemy wystąpić na drogę sądową, Mecenasie?


- Dla wielu pewnie będzie to spore zaskoczenie, ale rzeczywiście możemy wystąpić na drogę sądową przeciwko Instagramowi. Mało tego, to polskie przepisy będą właściwe dla oceny skutków prawnych takiego zdarzenia jak właśnie utrata konta. To polskie przepisy będą podstawą dla stwierdzenia przez sąd, że przysługują nam określone roszczenia. Czy to przywrócenie konta na Instagramie, czy wręcz odszkodowanie, względnie zadośćuczynienie. Proszę jednak mieć na względzie, że powyższe reguły dotyczą tylko konsumentów. Konsument, zgodnie z definicją z ustawy Kodeks cywilny, to osoba fizyczną dokonująca z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. W pozostałych przypadkach, takich kiedy jako użytkownicy Instagrama nie jesteśmy konsumentami bo, na przykład, prowadzimy działalność gospodarczą obejmującą właśnie korzystanie z tej aplikacji,  wszelkie roszczenia będą podlegały rozpoznaniu przez sądy irlandzkie w oparciu o prawo irlandzkie.


- Irlandzkie? A nie unijne?


- Zgodnie z przepisami unijnymi w razie sporów między podmiotami z dwóch różnych państw członkowskich prymat nadawany jest prawu które strony wybiorą same. Dopiero w przypadku braku wyboru prawa, Rozporządzenie  Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 593/2008 wskazuje które prawo jest właściwe dla oceny skutków prawnych zobowiązań umownych. Właściwość prawa irlandzkiego lub polskiego wynika z postanowień regulaminu który każdy użytkownik Instagrama musi zaakceptować.


- OK. Czyli mamy prawo polskie. Jak w razie utraty konta walczyć o swoje?


- W przypadku kont zakładanych przez konsumentów nie dochodzi do sytuacji, w których Instagram służy do zarabiania pieniędzy. Skoro tak, nie powstała w takim wypadku szkoda. Czym innym jest krzywda i korespondujące z nim zadośćuczynienie. By o nie walczyć w sądzie, trzeba byłoby wykazać w pierwszej kolejności, że działanie administratora Instagrama – firmy facebook było niezgodne z umową. Poza tym, kluczowe byłoby ustalenie, że nasz profil nie kwalifikował się do usunięcia/zablokowania. Czyli że nie naruszyliśmy regulaminu. Koniecznością byłoby też wskazanie i nazwanie krzywdy która nas spotkała. Jeżeli mieliśmy do profilu stosunek sentymentalny, służył on nam do pokazywania bliskim zdjęć  odległych miejsc i wyjątkowych dla nas momentów z życia, włożyliśmy w jego tworzenie sporo czasu i energii, bezpowrotna utrata profilu, tej naszej małej zbudowanej społeczności, być może nieodwracalna strata kontaktu z wartościowymi ludźmi, będzie uznana za naszą krzywdę. Ostatnią rzeczą którą trzeba będzie wykazać to związek przyczynowo-skutkowy między krzywdą, a zachowaniem administratora portalu.


- Wspomniał Pan o zadośćuczynieniu. Czyli że można walczyć o pieniądze? Ile pieniędzy?


- Tak, zadośćuczynienie zazwyczaj przyjmuje wartość pieniężną. Ile? Sky is the limit. Żądanie może opiewać na dowolnie wysoką kwotę. Nie należy jednak nastawiać się na milionowe sumy. Sądy wykazują daleko idącą powściągliwość jeżeli chodzi o przyznawane z tego tytułu świadczenia.


- A co ze sprawami o odszkodowanie w Irlandii? To jednak dość daleko. Jak się za to zabrać?


- Warto chyba byłoby zacząć od konsultacji z irlandzkim adwokatem, który podpowie nam jak takie sprawy wyglądają w Irlandii. Na co możemy liczyć występując do tamtejszego sądu, jakie są ryzyka prawne, ile to będzie kosztowało i jak długo może potrwać. Jestem przekonany, że  adwokaci w Polsce chętnie pomogą nawiązać kontakt z irlandzkimi kolegami po fachu i wesprą w toku współpracy. 

Komentarze

  1. Moim zdaniem zawsze zanim założymy konto na portalu społecznościowym powinniśmy zapoznać się z regulaminem. W ten sposób można uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli chcecie, aby wasze konto na Instagramie było popularne kluczową sprawą jest to, aby stosować się do regulaminu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Przede wszystkim warto postawić na promocję konta za pośrednictwem profesjonalnych usług tego typu. Ofertę znajdziecie np. na stronie https://instaid.pl/.

    OdpowiedzUsuń
  4. Teraz bardziej popularny niż instagram staje się tik tok. O tym jak zdobyć popularność na tym portalu dowiecie się na stronie https://polskielajki.pl/blog/jak-zyskac-popularnosc-na-tiktoku/.

    OdpowiedzUsuń
  5. Mnóstwo osób prowadzi konta na instagramie dla zysków. Aby można było zarabiać na swoim profilu trzeba zadbać o jego jakość o popularność. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie https://kuplike.pl/zarabianie-na-instagramie/.

    OdpowiedzUsuń
  6. Zanim zdecydujecie się na rozpoczęcie swojej działalności na instagramie, to dobrze zapoznajcie się z regulaminem. W ten sposób unikniecie późniejszych banów i innych nieprzyjemności.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Copyright © Fancy Life Lover